Τετάρτη 4 Ιουλίου 2012

Προολυμπιακό: Ελλάδα-Πουέρτο Ρίκο 98-84

Η Εθνική Ανδρών επικράτησε 98-84 του Πουέρτο Ρίκο κι εξασφάλισε την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο του Προολυμπιακού Τουρνουά που διεξάγεται στο Καράκας. Στον προημιτελικό της Παρασκευής θα αντιμετωπίσει τη Νιγηρία. Τα υπόλοιπα τρία ζευγάρια είναι Ρωσία-Ανγκόλα, Λιθουανία-Πουέρτο Ρίκο και ΠΓΔΜ-Δομινικανή Δημοκρατία.

Καλάθης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπουρούσης ξεκίνησαν τον αγώνα για την Εθνική. Με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη, που πέτυχε και τους 13 πρώτους πόντους της στο ματς, η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο (13-9) από το ξεκίνημα, αλλά το Πουέρτο Ρίκο διατηρούταν κοντά στο σκορ χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ. Με 6/6 τρίποντα η διαφορά υπέρ της ελληνικής ομάδας έφτασε και στο 30-22, όμως Μαυροειδής και Μπουρούσης φορτώθηκαν νωρίς με τρίτο φάουλ και οι αντίπαλοι «χτυπώντας» μέσα στη ρακέτα κατάφεραν να ισοφαρίσουν, 40-40, πριν η Ελλάδα κλείσει το ημίχρονο προπορευόμενη με 49-47.

Η ελληνική ομάδα έχασε για πρώτη και τελευταία φορά το προβάδισμα στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (51-49). Βελτιώνοντας την άμυνά της και τον έλεγχο των ριμπάουντ ανέκτησε τα ηνία και με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη στην επίθεση έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 70-62. Το Πουέρτο Ρίκο πλησίασε στους τρεις, 77-74, μετά από τριάμισι λεπτά στην τέταρτη περίοδο, αλλά η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν υποδειγματική. Με τρίποντα από Σπανούλη, Παπανικολάου και Πρίντεζη ανέβασε αρχικά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (87-77), ενώ έφτασε ακόμη και στο +17, 98-81, προτού φράσει στο τελικό 98-84.

Δεκάλεπτα: 30-27, 49-47, 70-62, 98-84.

Ελλάδα: Ζήσης 13, Σπανούλης 27, Πρίντεζης 16, Μπουρούσης 16, Παπανικολάου 9, Καλάθης 8, Καϊμακόγλου 7, Φώτσης 2, Μάντζαρης, Βασιλειάδης, Μαυροειδής.

Πουέρτο Ρίκο: Χουέρτας 8, Αρόγιο 6, Πίβι 10, Μπάλκμαν 13, Γκαλίντο 7, Ράμος 15, Μπαρέα 13, Ροζάριο 2, Ροντρίγκες 2, Σάντσες 4, Σαντιάγκο 4, Φράνκλιν.

Διαιτητές: Γκιρς (Αυστραλία), Μπολτάουζερ (Γερμανία), Γουάιλαντ (Καναδάς).