Τρίτη 27 Αυγούστου 2013

Ακρόπολις-Eurobank: Ελλάδα-Βοσνία88-71

Η Εθνική ομάδα επικράτησε της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης με 88-71 στον πρώτο της αγώνα για το 26ο τουρνουά «Ακρόπολις-Eurobank».

Η ελληνική ομάδα άρχισε το ματς με Σπανούλη, Μπράμο, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μαυροκεφαλίδη. Με βασική επιθετική αιχμή τον τελευταίο η Εθνική είχε από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα (15-10 στο 8’) παρά τα αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Ο Σπανούλης με προσωπικά καλάθια και ασίστ οδήγησε την Ελλάδα στην ολοκλήρωση του δεκαλέπτου με 19-15. Με όπλο την εξαιρετική του άμυνα και κρατώντας τους αντιπάλους του άποντους για 5:48 το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι μπήκε με σερί 12-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με 31-15 και εκμεταλλευόμενη την πολύ καλή παρουσία του Μπουρούση έκλεισε το ημίχρονο με 44-31.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, η Εθνική έφτασε με τρίποντο του Πρίντεζη στο +17 (55-38) στα μισά της τρίτης περιόδου. Η αφύπνιση του Τελέτοβιτς οδήγησε τη Βοσνία σε ένα επί μέρους 9-1 μειώνοντας στους εννιά (56-47), αλλά η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήταν άριστη κι έφτασε με συνεργασία Ζήση-Φώτση στο 67-49. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι διεθνείς υπερασπίστηκαν με άνεση τη διαφορά ασφαλείας και προσφέροντας όμορφο θέαμα έφτασαν και στο +20 (86-66) πριν το τελικό 88-71.

Την Τετάρτη, για τη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Ακρόπολις Eurobank», η Εθνική αντιμετωπίζει τη Λιθουανία στις 19:00, ενώ στις 21:30 διεξάγεται ο αγώνας Ιταλία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ντοζάι (Κροατία), Αναστόπουλος (Ελλάδα)

Δεκάλεπτα: 19-15, 44-31, 67-51, 88-71.

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Μπουρούσης 10, Ζήσης 12 (1), Σπανούλης 9 (9 ασίστ), Περπέρογλου 2, Φώτσης 13 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 8, Καϊμακόγλου 5 (1), Μπράμος 5 (1), Πρίντεζης 9 (1), Σλούκας 5, Καββαδάς 4.