Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2013

Ελλάδα - Λετονία 1-0

Με γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο 58' η Εθνική μας ομάδα έκανε το χρέος της κόντρα στην Λετονία επικρατώντας με 1-0 και κλειδώνοντας την δεύτερη θέση του ομίλου που οδηγεί στα μπαράζ.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που είχε αρκετές φάσεις για γκολ, έφτασε έτσι στους 19 βαθμούς (όσους και η Βοσνία) και πλέον θέλει το απόλυτο στα δύο ακόμη ματς που ακολουθούν με Σλοβακία και Λιχτενστάιν.
Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα είχε την απόλυτη υπεροχή. Δημιούργησε ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Κώστα Μήτρογλου, ωστόσο έπεσε πάνω στον πολύ καλό τερματοφύλακα των Λετονών ο οποίος κράτησε το μηδέν για την εστία του.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα ουσιαστικά έπαιξε καλά για ένα δεκάλεπτο στο οποίο βρήκε τον τρόπο με τους Σαμαρά και Σαλπιγγίδη να ξεκλειδώσει την άμυνα των Λετονών και να πετύχει το πολυπόθητο γκολ.
Η Εθνική μας ομάδα είχε κάποια κενά διαστήματα στο παιχνίδι και αυτό θα είναι που θα πρέπει να διορθώσει ενόψει των αγώνων μπαράζ για το Μουντιάλ της Βραζιλίας.